Program Hakkında

 

 

   AUZEF’e bağlı olan Halkla İlişkiler Programı, iki yıllık uzaktan öğretim lisans tamamlama programıdır. Halkla ilişkiler, günümüzde kurum ve kişiler (kamu, özel şirket, sivil toplum kuruluşu vb.) için önemli bir hizmet alanını oluşturmaktadır. Gün geçtikçe, hedef kitle ile iletişim kurmanın, paydaşların görüşlerini almanın, iş planlarını buna göre yönetmenin tüm kişi ve kurumların varlığı üzerinde yaşamsal bir rol oynadığı görülmektedir. Halkla İlişkiler ve Tanıtım; kurumsal iletişim yönetimi, pazarlama iletişimi ve buna yönelik ölçme ve değerlendirme metotlarının uygulamaya dönük olarak öğrencilere aktarılmasını amaçlar. Uzaktan eğitim şeklinde açılan bu program, öğrencilerin mekan ve zaman sınırlaması olmadan eğitim ve öğretim faaliyetlerinden faydalanmasına olanak sağlamaktadır. Eğitim ve öğretim kapsamında ele alınan konular, halkla ilişkiler yönetiminde, ulusal ve uluslararası alanda temel olarak kabul edilen çalışma alanlarını öğrencilere aktarmayı sağlayacaktır.

 

DETAYLI BİLGİ

 Halkla İlişkiler Lisans Tamamlama Programı'yla öğrenciler,

  • Halkla ilişkiler alanına giren her türlü iletişim çalışmasını gerçekleştirme,

  • Bireysel ve kurumsal sosyal sorumluluğun şuurunda olarak iletişim kampanyaları gerçekleştirme, sponsorluk projeleri hazırlayabilme,

  • Reklam ve tanıtım kampanyaları oluşturma ve uygulama becerisi kazanırlar.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Halkla İlişkiler Lisans Tamamlama Programı'na başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

  • Programa kayıt olmak isteyen öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmiş olmaları gerekmektedir.

   Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere AUZEF web sitesinden ulaşabilirsiniz.


 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Halkla İlişkiler Lisans Tamamlama Programı; reklamcılık, iletişim tarihi, halkla ilişkiler, iletişim bilimi, siyaset bilimi, etkili iletişim becerileri, temel hukuk, sosyal psikoloji, dijital reklam, medya planlaması ve algı yönetimi gibi alanlar üzerine zorunlu ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Dersler internet üzerinden yayınlanan etkileşimli materyaller, notlar, video ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini incelemek için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

   Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

   Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

   Halkla İlişkiler Lisans Tamamlama Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

   Programdan mezun olan öğrenciler, lisans tamamlama diploması alarak “Halkla İlişkiler Lisans Mezunu” ünvanını kazanırlar.

   Halkla İlişkiler lisans programı mezunları öğrenim hayatlarına yüksek lisans ve doktora yaparak devam edebilir.

 

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Halkla İlişkiler Lisans Programı mezunları;

  • İletişim sektörü bünyesinde çeşitli medya sektörlerinde,
  • Halkla ilişkiler ve reklam ajanslarında,
  • Çeşitli özel ve kamu kuruluşlarının iletişim ve basın departmanlarında iş bulma imkanına sahiptirler.

   Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.