PROGRAM HAKKINDA

AUZEF’e bağlı olan Halkla İlişkiler Programı, iki yıllık uzaktan öğretim lisans tamamlama programıdır. Halkla ilişkiler, günümüzde kurum ve kişiler (kamu, özel şirket, sivil toplum kuruluşu vb.) için önemli bir hizmet alanını oluşturmaktadır. Gün geçtikçe, hedef kitle ile iletişim kurmanın, paydaşların görüşlerini almanın, iş planlarını buna göre yönetmenin tüm kişi ve kurumların varlığı üzerinde yaşamsal bir rol oynadığı görülmektedir. Halkla İlişkiler ve Tanıtım; kurumsal iletişim yönetimi, pazarlama iletişimi ve buna yönelik ölçme ve değerlendirme metotlarının uygulamaya dönük olarak öğrencilere aktarılmasını amaçlar. Uzaktan eğitim şeklinde açılan bu program, öğrencilerin mekan ve zaman sınırlaması olmadan eğitim ve öğretim faaliyetlerinden faydalanmasına olanak sağlamaktadır. Eğitim ve öğretim kapsamında ele alınan konular, halkla ilişkiler yönetiminde, ulusal ve uluslararası alanda temel olarak kabul edilen çalışma alanlarını öğrencilere aktarmayı sağlayacaktır.

Detaylı Bilgi 

Halkla İlişkiler programıyla öğrenciler,

1) Halkla ilişkiler alanına giren her türlü iletişim çalışmasını gerçekleştirme,

2) Bireysel ve kurumsal sosyal sorumluluğun şuurunda olarak iletişim kampanyaları gerçekleştirme, sponsorluk projeleri hazırlayabilme,

3) Reklam ve tanıtım kampanyaları oluşturma ve uygulama becerisi kazanırlar.

Başvuru Koşulları

Programa kayıt olmak isteyen öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmiş olmaları gerekmektedir.

Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere Başvuru sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dersler ve Ders Materyalleri

Halkla İlişkiler lisans tamamlama programı; reklamcılık, iletişim tarihi, halkla ilişkiler, iletişim bilimi, siyaset bilimi, etkili iletişim becerileri, temel hukuk, sosyal psikoloji, dijital reklam, medya planlaması ve algı yönetimi gibi alanlar üzerine zorunlu ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Dersler internet üzerinden yayınlanan etkileşimli materyaller, notlar, video ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini incelemek için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme

Sınavlar, her bir ders için her yıl/yarıyılda en az bir ara sınav, bir yarıyıl/yıl sonu bitirme ve telafi sınavı olmak üzere gözetimli olarak yüz yüze yapılır. Sınavlarda uygulanacak kurallar, Fakülte Yönetim Kurulu onayı ile belirlenir ve öğrencilere duyurulur.

Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.

Mezuniyet

Halkla İlişkiler lisans tamamlama programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (Transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Programdan mezun olan öğrenciler, lisans tamamlama diploması alarak “Halkla İlişkiler Lisans Mezunu” ünvanını kazanırlar.

Kariyer Olanakları

Halkla İlişkiler Lisans Tamamlama Programı mezunları iletişim sektörü bünyesinde çeşitli medya sektörlerinde, halkla ilişkiler ve reklam ajanslarında, çeşitli özel ve kamu kuruluşlarının iletişim ve basın departmanlarında iş bulma imkanına sahiptirler.

Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.